Tümaş Mermer
4. Geleneksel Stant Tasarım Soru ve Cevapları – Tümaş Mermer A.Ş

Tümaş Mermer 4. Geleneksel Stant Tasarım Öğrenci Yarışması soru ve cevapları. Katılımcıların  E-posta ve site üzerinden göndermiş olduğu yarışma ile ilgili soruları ve cevapları yer almaktadır.

Sorular Ve Cevaplar

Doğal Yapı Malzemesi Olan Mermerin Mekanın Duyumsanmasındaki Yeri

 1. 1
  Verilen doku görsellerinde 9 farklı mermer çeşidi var fakat pdf dosyasında daha fazla ürün var. Bunun nedeni ön plana çıkarılmak istenen mermer çeşitleri 9 adet olduğundan mıdır?

  Tasarımlarda görsellerde verilen 9 farklı mermer çeşiti kullanılacaktır.

 2. 2
  Stantta özellikle kullanmak istediğiniz bir mermer var mı ?

  Tasarımda Doku görsellerinde verilen 9 adet mermer kullanılacaktır.

 3. 3
  Bize sunulan mermer ürünlerin hepsinin kullanılması şart mıdır? Yoksa tasarım sürecinde birbirine ve mekana uyumlu ürün görsellerini seçebiliyor muyuz?

  Dosyada iletilen 9 ürün içerisinden istediğiniz sayıda ürün ile tasarım yapabilirsiniz.

 4. 4
  Afişte yer alan ikonlar hangi anlamlarda kullanılmıştır?

  Yarışmanın teması “DOĞAL YAPI MALZEMESİ OLAN MERMERİN MEKANIN DUYUMSANMASINDAKİ YERİ” olup afişteki ikonlar 5 duyuyu temsil etmektedir.

 5. 5
  Mermer plakaları istediğimiz şekilde kesebilir miyiz ? (Örneğin oval bir şekilde )

  Mermer plakaları istediğiniz geometride kesebilirsiniz. Işınsal kesimler için kesim tekniği farklı olup, maliyetler açısından kullanım miktarına dikkat edilmesi önerilir.

 6. 6
  Plakaların kalınlığı serbest mi ?

  Tümaş mermer üretim teknolojisi sayesinde Slim adını vermiş olduğu ürün grubunda 12mm incelikte mermer plaka – levha- üretebilmektedir. 12mm’den kütle boyutlarına kadar kalınlıkta malzeme üretilebilir. Türkiye’de üreticiler tarafından standart olarak 10mm,12mm,20mm,30mm kalınlıkta plaka üretimi yapılmaktadır.

 7. 7
  Aydınlatma vs. elemanları istediğimiz şekilde kullanıp taşıtabilir miyiz ?

  Taşıtma sistemini projenizde çözümledikten sonra aydınlatma vb. elemanları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Yarışmadan beklenenlerden biri de projelerin uygulanabilir olmasıdır. Alanda stant alanı dışında bir noktaya herhangi bir uygulama yapılamayacağı unutulmamalıdır.

 8. 8
  Taşıyıcı sistemi düşünüldükten sonra bloklarla duvarda konsol oluşturabilir miyiz ?

  Stand alanı sınırlarında kalmak üzere konsol oluşturulabilir.

 9. 9
  Kullanılması zorunlu olan bir sistem var mı ? Taşıyıcı, dekoratif vs.

  Zorunlu herhangi bir sistem yoktur.

 10. 10
  Başka dekoratif ögeler kullanılması serbest mi ? (örneğin yosun pano vs. )

  İstenilen dekoratif ögeler kullanılabilir

 11. 11
  Sizin ürünleriniz haricinde mekanın oluşturulmasında kullanacağım teknik ve malzemelerin sınırlaması var mıdır?

  Tasarımlarda görsellerde verilen 9 farklı mermer çeşiti kullanılacaktır. Teknik açıdan fabrikamızın – güncel mermer üretim teknolojisinin – imkanları dahilinde sınırlama yoktur.

 12. 12
  Fuar alanında kahve, çay dışında yiyecek ikramı olacak mı?

  Coldstone uygulamalarına açık olduğumuzu belirtmek isteriz.

 13. 13
  Yarışma alanı 3 cephelidir yazıyor, fakat alana bakınca 4 cephesi de açık duruyor . Sağ tarafında bulunan diğer stant alanını kullanmayacak mıyız? Sadece açık cephelerini kullanarak mı tasarım yapacağız?

  Tümaş stant yeri B kapısından girildikten sonra sol tarafta yeralmakta olup 3 tarafı açık arkasında iki ayrı firmanın standı bulunmaktadır (şartname 5. Sayfa Şekil 1).

 14. 14
  Ön başvuru formu göndermem gerekiyor mu?

  Herhangi bir ön başvuru formu gerekmemektedir.

 15. 15
  Katılım için bir başvuru yapmam gerekiyor mu?

  Herhangi bir bir ön başvuru gerekmemektedir

 16. 16
  Ön başvuru gerekmeden katılım formu ve yarışma için gerekli belgelerle en geç 1 Aralık tarihinde tasarımı mı göndermem gerekiyor?

  Yarışmaya katılım için istenenler en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 23:59’a kadar gönderimi gerçekleştirilebilir.

 17. 17
  Teslim edilecek çizimler için Autocad, Sketch Up ve 3D Max gibi programlar kullanılabilir mi yoksa elle çizim mi yapılmalıdır?

  Çizimlerde herhangi bir teknik kısıtlama yoktur. İstediğiniz çizim programını kullanabilir veya elle çizimi yapabilirsiniz.

 18. 18
  Öğrenci Belgesi olarak E-devlet çıktısı oluyor mu?

  Öğrenci belgesi olarak E-devlet çıktısı geçerlidir.

 19. 19
  Müşteri ihtiyaç listesi nedir?

  Şartnamenin 6. maddesinde ihtiyaç listesine ait bilgiler bulunmaktadır.

 20. 20
  Yüksek Lisans öğrencileri katılabiliyor mu?

  Şartname 4. Katılım koşulları maddesinde belirtildiği üzere yarışmaya lisans öğrencileri katılabilir.
  Yarışmaya; Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan tüm Mimarlık, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Peyzaj Mimarlığı Bölümleri’nde öğrenim gören lisans öğrencileri bireysel ya da grup olarak katılabilirler.

 21. 21
  Merhabalar. Ben Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldum fakat İç Mimarlık bölümünden yandal eğitimi görüyorum. Yandal lisans öğrencisi olarak yarışmaya katılma hakkım var mıdır ?

  Şartname 4. Katılım koşulları maddesinde belirtildiği üzere yarışmaya lisans öğrencileri katılabilir. juri başkanı değerlendirmesi sonucu katılımınız mümkün değildir.
  Yarışmaya; Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan tüm Mimarlık, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Peyzaj Mimarlığı Bölümleri’nde öğrenim gören lisans öğrencileri bireysel ya da grup olarak katılabilirler.

 22. 22
  Mimarlık Fakültesinden 2018 bahar dönemi bitiminde mezun oldum. Yarışmaya bir arkadaşımla beraber katılmak istiyoruz ve o ise hala öğrenci. Yarışmaya ikimiz grup olarak katılabilir miyiz?

  Yarışma şartnamesine göre Yarışmaya katılan herkesin lisans öğrencisi olması gerekmektedir. Yarışmaya grup katılımlarda da guptaki herkesin lisans öğrencisi olma şartı bulunmaktadır.

 23. 23
  Merhaba, yarışmada grup ve profesyonel kategorisi var mı ? Teşekkürler.

  Yarışmaya lisans öğrencileri tekil veya grup olarak katılabilir. Yarışma öğrenci yarışması olup Profesyonel kategorisi yoktur.

 24. 24
  Yarışma için ekip başı olarak bir öğrenci ve yardımcı olarakta bir mimar katılmak istiyoruz. Ekip yardımcılarınında mimar olması gerekiyor mu yoksa herhangibir meslekten katılım sağlanabiliyor mu.?

  Yarışma şartnamesine göre Yarışmaya katılan herkesin lisans öğrencisi olması gerekmektedir. Yarışmaya grup katılımlarda da gruptaki herkesin lisans öğrencisi olma şartı bulunmaktadır.

 25. 25
  2018 yılında mezun olmuş bireyler de yarışmaya katılabilirler mi?

  Şartname 4. Katılım koşulları maddesinde belirtildiği üzere yarışmaya lisans öğrencileri katılabilir. Mezunlar katılamaz.

 26. 26
  Merhaba, Tümaş Mermer 4. Geleneksel öğrenci tasarım yarışmasına 2 kişi ekip halinde katılacaz fakat katılım formunda 2 kişi için nereyi dolduracağımızı anlamadık formun üzerinde işaretleyip bize açıklarsanız çok seviniriz iyi çalışmalar teşekkür ederiz.

  İki kişiden biri ekip başı olacak. Bu kişiye ait bilgiler Katılım formundaki TEKİL KATILIMCI / EKİP BAŞI kısmına doldurulacak. Diğer kişilere ait bilgiler PROJE EKİBİ kısmına doldurulacaktır.

 27. 27
  Teslim paftalarının boyutları ve sayıları konusunda bir sınırlama var mı?

  Şartnamenin 7. maddesinde teslim paftaları hakkında gerekli bilgiler verilmiştir.

 28. 28
  Şartname’de paftaların sağ alt köşesinde 1×5 cm boyutunda pafta asma şeması bulunması gerektiği söyleniyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

  Tasarımınıza ait çizimleri A1 boyutlarında hazırlanan en fazla 4 dikey pafta halinde teslim etmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız paftaların asılma şeklini/sırasını ifade etmek için de paftaların sağ alt köşesinde 1×5 cm boyutunda pafta asma şeması eklemeniz gerekmektedir.. Örneğin sıralama 1-2-3-4 , a-b-c-d vb. gibi.

 

TEKRAR EDEN SORULAR ………………………………….

Soru: Metrekare standardı var mı?

Mutfak,özel toplantı alanı(yetkili kişi ile müşterinin detaylı görüşebileceği alan) ve dinlenme alanı olmalı mı?

Fuar alanının ve tasarımın yüksekliğinin bilgisi(max.)?

Rumuz ile mi katılınacak?

İhtiyaç listesi? Plan,kesit,görünüş,render teknik detay nasıl olmalı?

Cevap: Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

Soru : Stant alanı kaç m2 dir?

Catering hizmeti stant içerisinde mi çözülecek?

Standın fuar alanı içerisinde ki konumu nedir?

Standın ihtiyaç listesi nedir?

Yükseklik sınırı var mı?

Cevap : Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

…………………………………………………………………………………

Soru : Yapılacak olan stantın, çalışma alanı boyutları sınırları kaçar metre olarak sınırlandırıldı?

Cevap : Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

……………………………………….

Soru : Tümaş mermerin sergileneceği fuar standı için bilgi almak istiyordum. Standın ölçüleri için bir sınırlama var mıdır? Ölçüleri nasıl olmalıdır?

Cevap: Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

……………………………………….

Soru : Merhabalar; düzenlemekte olduğunuz stant tasarım yarışmasına katılmak istiyorum.Tasarlanacak olan standın alanını ve konumunu öğrenmek istiyorum.Gerekli olan,kullanılması gereken bir malzeme skalası belirlendi mi?Belirlendi ise bu malzemeler nelerdir?Kısacası standın tasarımı için belirlenen gerekli kurallar nelerdir bunları öğrenmemde yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

…………………

Soru : En fazla kaç kişi gruplarla katılabiliriz?
Tasarımımızı yayınlarken takma isim ile mi koyacağız?
En fazla kaç tane tasarım yollayabiliyoruz?
Pafta hazırlanırken isimlerimiz olacak mı yoksa sadece tasarımın ismi mi yazılacak?

Cevap : Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

…………………………………………………………………………

Soru : -Standda kaç çeşit mermer sergilenecek?

-Ne tür mermerler sergilenecek?

Cevap: Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

…………………….

Soru : -Ne tür mermerler sergilenecek

-Kaç çeşit mermer sergilenecek

Cevap : Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

…………………………..

Soru : Alanda sergilenmesini istediğiniz mermerler, sitenizde bulunan Fume Gray, Sirius Black, Light Pearl, Cappuccino Dark, Picasso ve Mochaccino mu? Başka mermerler var mı?
Cevaplamanızı rica ederim.

Cevap: Yarışma ile ilgili detaylara http://www.tumasmermer.com/blog/4-geleneksel-stant-tasarim-ogrenci-yarismasi/ adresinde yer alan YARIŞMACILARA VERİLECEK BİLGİ VE BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ bölümünden indireceğiniz dosyadan ulaşabilirsiniz.

2018 Bahar Yarıyılı mezunuyum döneme ait öğrenci belgesi ya da transkript ile açmış olduğunuz yarışmaya katılabiliyor muyuz?

Soru : Merhabalar, Marmara Üniversitesi İç Mimarlık bölümü mezunuyum, öğrenci yarışması olduğunu belirtmişsiniz fakat yine de sormak istiyorum mezunlar katılabiliyor mu ?

Katılabiliyorsa istenen pafta formatları nedir, kaç pafta gerekir, tasarım, uygulama 1/1 detay, afiş vb. neler isteniyor, pafta anteti nedir bu gibi detaylara nereden erişebiliriz ?

Cevap : Mezunlar profesyonel katagori sayıldığından katılamazlar.

Soru : Pafta asma şeması dediğiniz nedir? Nasıl anlatılabilir?

Cevap: Tasarımınıza ait çizimleri A1 boyutlarında hazırlanan en fazla 4 dikey pafta halinde teslim etmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız paftaların asılma şeklini/sırasını ifade etmek için de paftaların sağ alt köşesinde 1×5 cm boutunda pafta asma şeması eklemeniz gerekmektedir.. Örneğin sıralama 1-2-3-4 , a-b-c-d vb. gibi.

UA-64311189-1